Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Opera Mini 5 beta: tipy a triky

Opera Mini 5 beta: tipy a triky

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altOpera Mini 5 beta je vonku už niekoľko týždňov. Oproti poslednej stabilnej verzii sa toho dosť zmenilo a tu sú tipy, ako z novej bety vyťažiť maximum. Čítajte ďalej, ak chcete vedieť, ako zapnúť prediktívny text T9, ako používať nové klávesové skratky, ako zmeniť položky rýchleho prístupu a iné šikovné veci.


1. Prvá vec, na ktorú si treba zvyknúť, je systém dlhého podržania klávesy. Či už sa jedná o dotykový displej alebo klávesnicu (tu analogicky funguje klávesa s číslom 1), dlhšie podržanie vyvoláva niektoré špeciálne funkcie, ako:
  • Upraviť alebo vymazať položku rýchleho prístupu na úvodnej stránke
  • Otvoriť odkaz v novom liste 
  • Výber textu
  • Kopírovanie textu
  • Otvorenie obrázku
     
2. Ak chcete pridať novú položku rýchleho prístupu, stačí na prázdnej položke stlačiť klávesu 1, alebo dlhšie podržať prázdnu položku a napísať želanú adresu, prípadne vybrať adresu zo zoznamu.

3. Funkcie Nájsť na stránke, Záložky, História, Uložené stránky, Nastavenia a Pomoc sa nachádzajú v novom menu, ktoré vyvoláte pomocou rozbaľovacej lišty pod hlavným panelom v prípade nedotykových telefónov, alebo v menu vpravo dole u dotykových telefónov.

4. Čítačka RSS správ zatiaľ nie je v bete implementovaná, k svojim správam sa dostanete zadaním adresy feed:list do adresného riadka, prípadne si adresu môžte pridať do záložiek alebo medzi položky rýchlej voľby.

5. Novinkou je aj možnosť kopírovania textu z webstránok do iných aplikácií v telefóne. Táto možnosť, žiaľ nemusí fungovať na všetkých telefónoch, keďže Java to nepovoľuje. Aby ste to dosiahli, je treba vypnúť možnosť "Inline Editing" v nastaveniach Opery (Settings -> Advanced). Všetky textové polia (vrátane adresného riadka) budú používať zabudovaný textový editor telefónu. Čiže ak skopírovaný text zo stránky vložíte do textového poľa (napríklad do poľa vyhľadávania, ak žiadne iné nie je na stránke k dispozícii), mali by ste potom byť schopní zkopírovať ho aj do iných aplikácií (nefunguje na Symbiane alt).

6. U nedotykových telefónov sa zmien dočkali aj klávesové skratky. Zostávajú skratky * + {1-9}, ktoré otvárajú jednotlivé záložky rýchlej voľby. Zmenili sa "krížikové" skratky, a to nasledovne:
  
#1    Vloženie adresy
#2    Vyhľadávanie pomocou webových vyhľadávačov
#3    Vyhľadávanie na stránke
#4    Návrat na úvodnú stránku s položkami rýchlej voľby
#5    Záložky
#6    História     
#8    Nastavenia
#9    Uložené stránky

 Pribudli nasledovné skratky pre prácu s viacerými súčasne otvorenými listami:
 
* šípka hore otvorí nový list 
* šípka dole ho zatvorí.

Pomocou šípok vpravo a vľavo je možné navigovať medzi otvorenými listami.

Pre tých ktorí sú za efektívne využívanie už beztak obmedzeného priestoru displeja odporúčame mód celej obrazovky (dvojnásobné stlačenie hviezdičky)

 7. Ak vás mrzí, že nemôžte v novej bete používať prediktívny text (T9), vedzte, že sa jedná o obmedzenie Javy, ktorá nepovoľuje prístup k zabudovanému slovníku T9. Riešením je opäť vypnutie Inline Editing v nastaveniach Opery Mini.

Zdroj: http://my.opera.com/haavard/

Komentárov  

 
#1 pavel 2011-06-22 20:55
Dobry den,pouzivam operu 5.1 na Vodafone 547i,a kdyz treba kliknu na odkaz na seznamu a pote zastavim nacitani,a stisknu zelene tlacitko volat tak se mi zobrazi virtualni kurzor.
Citovať
 Máme online 41 hostí