Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Články a návody Tipy a triky pre Operu 11.10

Tipy a triky pre Operu 11.10

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altExkluzívne a v predstihu prinášame zbierku najzaujímavejších tipov a trikov pre Operu 11.10 - Barracuda. Totiž, finálna verzia je už takmer na spadnutie, tak vás pripravíme na jej oficiálne vydanie, aby sme skrátili čakanie.
Už pri predchádzajúcich tipoch sme upozornili, že Barracuda prináša so sebou novinky, ktoré môžu aj nemusia každému vyhovovať a tak si povieme ako na to. Prím v návodoch bude hrať najmä nový Rýchly prístup 2.0, pre ktorý sme si nachystali najväčšiu zbierku.
Uvedené návody vám pomôžu upraviť si správanie Opery podľa svojich predstáv a využívať tak naplno implementované novinky. 

 

:1. Ako zobrazím v Rýchlom prístupe celé stránky a nie len jej logo?
:2. Ako zobrazím pevnú maticu ikon z pôvodného rýchleho prístupu?
:3. Ako využiť čo najväčšiu plochu pre náhľady Rýchleho prístupu?
:4. Ako zmeniť/zakázať zobrazovanie Rýchleho prístupu?
:5. Ako zabrániť zobrazovaniu bočného panelu pri odbere RSS?
:6. Ako si pridám stránky do bočného panelu?
:7. Ako vypnem prispôsobovanie veľkosti obrázku k veľkosti okna?


:1. Ako zobrazím v Rýchlom prístupe celé stránky a nie len jej logo?

Hneď prvá vec, ktorá vás pri rýchlom prístupe prekvapí, budú iste náhľady. Po novom sa Opera snaží zobraziť v náhľade logo stránky. Niekedy tento úmysel vypadá výborne, ale inokedy podľa náhľadu stránku ani nespoznáte. Žiaľ, pôvodná forma náhľadu sa nedá presne dosiahnuť, ale aspoň sa k nej môžeme priblížiť.

Na zmenu náhľadov, ktoré budú zobrazovať celé stránky je potrebne zadať/skopírovať do adresného riadku :
opera:config#UserPrefs|ThumbnailIconMinHeight a na riaku Thumbnail Icon Min Height a rovnako na riadku pod ním - Thumbnail Icon Min Width, nastaviť hodnotu približne 500. Ďalej je potrebne nájsť ešte nastavenie Thumbnail Logo Score Threshold, kde je potrebne nastaviť hodnotu približne 1000 a všetky tri zmeny uložíte na konci stránky tlačidlom Uložiť

Po zmenách je potrebné zle vygenerované náhľady v rýchlom prístupe načítať znova, pomocou pravého kliknutia na náhľade a voľby Obnoviť.

:: Rýchle riešenie: V prípade, že nechcete sa hrabať v nastaveniach, tak takmer istý výsledok dosiahnete aj tým, že nastavíte náhľadom obnovovanie - Obnovovať po (stačí 30 minút. alebo podľa potreby viac) a následne náhľad ručne obnovíte cez Obnoviť. Je to zabudované riešenie pre tých, ktorý sledujú zmeny na stránkach a zobrazené logo im takúto informáciu neposkytne.  Keď nechcete, aby sa náhľady neustále obnovovali, tak môžete následne nastaviť Obnovovať po -Nikdy, samozrejme za predpokladu, že ten konkrétny náhľad už neobnovte. Inak, sa znova zobrazí len logo stránky. 

alt
Pôvodné zobrazenie náhľadov a nami zmenené zobrazenie na príkladoch. Všimnite si zle vygenerovaný náhľad na stránke www.zive.sk.
 
:: Tip: V prípade, že by ste potrebovali v Rýchlom prístupe namiesto náhľadov stránok vlastné obrázky, či iné logá, tak výborným rozšírením (ešte stále vo vývoji) je ForceSpeedDialLogos. V jeho nastaveniach si určíte adresu stránky (môžete aj lokálny súbor: file://localhost/c:/nejaky_subor.jpg) a priradíte jej odkaz na obrázok, či logo, ktoré ju bude zastupovať. Samotné rozšírenie obsahuje desiatky príkladov na najnavštevovanejšie stránky.

:2. Ako zobrazím pevnú maticu ikon z pôvodného rýchleho prístupu?

Druhá vec, ktorá by mohla trápiť užívateľov, je samotné správanie a výzor okna s rýchlim prístupom po pridaní stránok. Nový rýchly prístup je pripravený na to, aby ste si čo najjednoduchšie pridali ďalšie stránky a zároveň sa prispôsobovali možnostiam celého okna. Týmto sa však stráca optická prehľadnosť, kedy ste boli zvyknutí, kde sa presne nachádza tá ktorá stránka.

 Základom je potrebné si nastaviť pevnú maticu. V predchádzajúcich verziách to bola matica 3x3 a preto jej základ určíte pomocou tlačidla Nastavenia > Počet stĺpcov: 3-stĺpce. Vyplňte si okná podľa svojich predstáv a v prípade, že by ste potrebovali prázdne okno (doplníte si ich neskôr), tak do adresy je potrebne zadať opera: alebo opera:blank (namiesto názvu vložte číslo 1 a potom stlačte Ctrl+Shift+X). Na záver len odstránime + tlačidlo, pomocou menu Nastavenia > Skryť tlačidlo [+] pre Rýchly prístup

alt
Pôvodné zobrazenie náhľadov v matici 3x3 s vyplnením prázdnych stránok a vypnutým + tlačidlom. Všimnite si My.Opera stránku.


:3. Ako využiť čo najväčšiu plochu pre náhľady Rýchleho prístupu?

Niekedy nepožadujete v rýchlom prístupe veľa stránok, ale chcete ich tam mať len pár, bez rušivých okolitých prvkov. Najjednoduchšou možnosťou je odstrániť + tlačidlo pre pridanie nového náhľadu stránky, pomocou menu Nastavenia > Skryť tlačidlo [+] pre Rýchly prístup.
V prípade, že by ste potrebovali pridať nové okno, tak nemusíte si tlačidlo spätne zobraziť, ale stačí pravý klik na voľnej ploche rýchleho prístupu a voľba Pridať náhľad stránky...

Ak nevyužívate vyhľadávacie políčko na stránke s Rýchlym prístupom (jeho odstránením získate viac optického miesta) alebo si chcete zmeniť vyhľadávač, tak kliknite na jeho ikonu pred jeho adresným riadkom a zvoľte Správca vyhľadávačov:
:: Ak sa chceme políčka zbaviť, tak vykonajte dvojklik na riadku, kde je vyhľadávač, ktorý je zadefinovaný v Rýchlom prístupe (predvolený je Bing) > Podrobnosti > zrušiť zaškrtnutie Použiť ako vyhľadávač pre Rýchly prístup > Ok > Ok
:: Ak chceme zmeniť vyhľadávač, tak vykonajte dvojklik na riadku, ktorý vyhľadávač budeme preferovať v Rýchlom prístupe (predvolený je Bing) > Podrobnosti > zaškrtnúť Použiť ako vyhľadávač pre Rýchly prístup > Ok > Ok

Na záver si odstránime aj tlačidlo Nastavenia, ktoré je v pravom hornom rohu. Na to je potrebné kliknúť na adresu: opera:config#UserPrefs|SpeedDialState a na riadku Speed Dial state zmeníte hodnotu na 2. Zmenu uložíte tlačidlom Uložiť.

!!! Pozor, týmto nastavením uzamknete celú stránku s rýchlym prístupom a nebude umožňovať jej zmeny. Dôležité je teda nastaviť všetky dôležité nastavenia (názov, obnovovanie...) a až potom uzamknúť okno. Pre odomknutie použite rovnaké nastavenie, ale hodnotu Speed Dial state nastavte na 1

alt
Vyprázdnené okno s rýchlym prístupom so zobrazením počasím a meninovým kalendárom.

::Tip: Zobrazený rýchly prístup s meninovým kalendárom a počasím si pridáte podľa tohto návodu. Problémom bude snáď lem zobrazovanie popisu..., ale chystá sa niečo zaujímavé. 


:4. Ako zmeniť/zakázať zobrazovanie Rýchleho prístupu?

Správanie a zobrazovanie okien rýchleho prístupu sa mení takmer každou novou verziou, preto sa momentálna podoba (s modrým orámovaním pri prechode) nechala inšpirovať mobilnými verziami. Samozrejme, niektorým to nemusí vyhovovať a tak je možné zmeniť zobrazenie len za pomoci výberu vhodného vzhľadu. Pre tých, ktorý by dali prednosť k transparentným okrajom náhľadov, tak vznikol skin Aja-standard-pimped. Veľmi dobre využívajú miesto aj vzhľady Z1-Glass a Omelion (porovnajte si zobrazenie so štandardným vzhľadom), len sú komplet priehľadné (pre systémy Windows 7 a Vista)

alt
Prehľadné okraje rýchleho prístupu so zaujímavým pozadím nepôsobia vôbec zle.

Mnohí by si iste radi zobrazili stránku s rýchlym prístupom inak, ako po otvorení nového okna. Môžete si preto pridať tlačidlo:
:: Speed dial - tlačidlo pre zobrazenie rýchleho prístupu s ikonou domovskej stránky
:: Speed dial - tlačidlo pre zobrazenie rýchleho prístupu s vlastnou ikonou 

No a na záver by sme mali tip pre tých, ktorí nechcú používať rýchly prístup. Vo všeobecnosti sa dá ho zbaviť pomocou tejto adresy: opera:config#UserPrefs|SpeedDialState a nastaviť na riadku Speed Dial State hodnotu 3. Nastavenie uložiť pomocou tlačidla Uložiť
Týmto sa bude po otvorení nového listu zobrazovať len prázdna biela plocha. Tu je lepšie použiť predchádzajúce tipy a len vypnúť si zobrazenie vyhľadávača, tlačidla pre pridanie nového náhľadu a samozrejme vymazať si odkazy. Na zaver si zamknete celu stránku s rýchlym prístupom. A výsledok? Úplne prázdna stránka a ako bonus aj s vlastným obrázkom (samozrejme je ho potrebne mať nastavený pred zamknutím).

alt
Stránka rýchleho prístupu bez rýchleho prístupu. Doplnená len o vyhľadávacie políčko kvôli dizajnu...

::Tip: Ak sa pozriete na predošlí obrázok, tak vás napadne otázka, či by sa nedalo to vyhľadávacie políčko posunúť mierne dolu. Jednak by to bolo estetickejšie a uvítali by to najmä používatelia lišty spustenia (lišta prekrýva vyhľadávač).
Na realizáciu v podstate stačí otvoriť balík so vzhľadom (základný je v Opera\skin\standard_skin.zip) a v ňom editovať súbor skin.ini, čo znamená nájsť si hlavičku [Speed Dial Search Widget Skin] a na riadku Padding Top nastaviť hodnotu 50, prípadne viac. Súbor uložiť a vložiť späť do balíka.
Následne spustite Operu, pripadne si znovu vyberte zmenený vzhľad (prehliadač vám nedovolí editovať používaný skin).


:5. Ako zabrániť zobrazovaniu bočného panelu pri odbere RSS?

Opera 11.0 prišla s novinkou v podobe zobrazovania bočného panelu pri odbere RSS správ, bez zakladania fiktívneho poštového účtu. Výhodou tohto riešenia je možnosť triedenia správ do priečinkov a rýchlejšia orientácia pri viacerých zdrojoch. Mnohým však toto riešenie nevyhovovalo a volalo po možnosti nezobrazovať bočný panel pri čítaní správ. Od verzie Opery 11.10 vývojári vypočuli prosby a zabudovali do nastavení možnosť túto funkciu deaktivovať.
Na vypnutie bočného panelu pri čítaní RSS správ stačí zadať/skopírovať do adresného riadku: opera:config#UserPrefs|AutoMailPanelToggle a zrušiť zaškrtnutie na riadku Auto Mail Panel Toggle. Nastavenie uložiť tlačidla Uložiť na konci stránky.

:: Tip: Iste všimli, že nové a neprečítané správy sa zobrazujú hrubým a modrým písmom. Ak si správu zobrazíte, tak farba sa zmení na čiernu a označením správy ako prečítanej, sa nadpis zobrazí normálnym písmom. V prípade, že si potrebujete rýchlo prečítať správy a následne ich označiť ako prečítané, tak stačí si do panelu pridať tlačidlo Označiť všetko za prečítané. Jediným stlačením sa označia všetky správy za prečítané a tak pri príchode nových je ich mnohé ľahšie rozpoznať.


:6. Ako si pridám stránku do bočného panelu? 

Ak ste vášnivý fanúšik Twitteru, prípadne trávite veľa času na Facebooku, tak máme pre vás návod, ako mať svoje stránky stále po ruke. Je to vlastne veľmi jednoduché:
1. Zobrazte si nejakú mobilnú verziu stránky, napríklad: http://mobile.twitter.com/http://touch.facebook.com/, prípadne http//m.gmail.com 
2. Otvorte si bočný panel.
3. Uchopte myškou adresu stránky za jej ikonu v adresnom riadku a pretiahnite ju do bočného panelu.


alt
Jednoduché a účelné. Twitter v bočnom panely je neustále po ruke a nezaberá zbytočné miesto.

Pre inšpiráciu vás odkazujeme na blog mladého Thomasa LeJeunea, ktorý ma pre vás zopár ďalších stránok, vďaka ktorým v podstate zistíte, že sa tam dá vložiť hocijaká mobilná stránka.
V bočnom panely síce nefunguje dobre navigácia, ale je možné pomocou pravého kliku nastaviť časy pre obnovovanie, čo sa pri spomínanom Twittery, pripadne Facebooku isto hodí. A nezabudnite si aktivovať prepínač bočného panelu, pre rýchly a jednoduchý prístup.


 7. Ako vypnem prispôsobovanie veľkosti obrázku k veľkosti okna? 

Ďalšou nečakanou novinkou v Opere 11.10 je aj prispôsobovanie veľkých obrázkov k proporciám okna. Na jednu stranu, už nemusíte pracne jazdiť po posuvníkoch, na druhú stranu nikdy neviete presne, či sa zobrazil obrázok v plnej, či v zmenšenej veľkosti a tak vždy naň musíte pre istotu kliknúť. Zatiaľ vývojári neumožnili túto funkciu deaktivovať a tak máme pre vás dve riešenia.

alt :1. Prvé riešenie je veľmi jednoduché a len obracia funkciu prehliadača obrázkov tak, že predvolené sa zobrazí obrázok  v plnej veľkosti a je ho možné kurzorom myšky prehliadať (netreba ťahať za posuvníky) a kliknutím sa prispôsobí k proporciám okna.

Všetko toto a ešte viac vyrieši rozšírenie Image Autosizer, ktoré je však potrebné trošku upraviť.
Po inštalácií choďte do Správcu rozšírení a vojdite do nastavenia Image Autosizer nastavenia (ozubené kolečko > Nastavenia). Nachádza sa tam nenápadná položka Advanced, ktorú po rozbalení nastavíte podľa priloženého obrázka vpravo a zmeny uložte pomocou tlačidla Save changes.

Podobné šikovné je aj rozšírenie Make it so, ktoré má ešte bohatšie možnosti. Po kliknutí sa efektne upravia proporcie obrázka a naviac umožňuje pomocou klávesových skratiek otáčať obrázok. Po inštalácií choďte do Správcu rozšírení a vojdite do nastavenia Image Autosizer nastavenia (ozubené kolečko > Nastavenia). Nachádza sa tam  položka Initial state, ktorú nastavte na Native size a zmenu uložte pomocou tlačidla Save.

  Obe rozšírenia umožňujú efektne posúvať veľkým obrázkom pomocou myšky (nepotrebujete klikať na bočné posuvníky), pritom Image Autosizer naviac informuje o proporciách a priblížení obrázka.

:2. Druhým riešením je zmeniť jeden interný CSS súbor Opery, prípadne použiť jednoduchý userJS.

 Pri CSS súbore stačí, ak si do hlavného adresára štýlov Opery uložíte tento CSS súbor a prepíšete ním pôvodný (riešenie od užívateľa Diego1981) Ak neviete adresár a pôvodný súbor nájsť, tak vám pomôže zadanie: opera:config#UserPrefs|ImageStyleFile. Po reštarte by mala zobrazovať Opera obrázky starým spôsobom.

  Pri userJS je si potrebné uložiť tento JS súbor (pri ukladaní zmazať podtrhovník za príponou) do vášho adresára so skriptami a on bude automaticky aplikovaný na obrázky.

Komentárov  

 
#1 BS-Harou 2011-04-11 14:42
Jen doplním, že v Opeře 11.10 by snad nemělo být nutné nastavovat ručně reload u toho počasí :)
A taky jestli máte onen transparentní skin a chcete nechat jedno pole volné, ale nelíbí se vám že by tam měl být bílý čtverec, tak místo "opera:blank" zadejte pouze "opera:" :)
Citovať
 
 
#2 Dudok22 2011-04-12 10:36
Diki moc za tie rady o speed dial. uz som sa zľakol že to cele pokašlali. :D
Citovať
 
 
#3 a 2011-04-12 11:04
Rozšíření pro vkládání loga do rychlého přístupu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/forcespeeddiallogos/1.1/?display=en. Může to někomu pomoct.
Citovať
 
 
#4 Moucha 2011-04-12 14:24
Jde to nastavit i pro Česko? Konkrétně pro České Budějovice? :) Díky za pomoc.
Citovať
 
 
#5 Char0n 2011-04-12 16:07
ďakujem admin
Citovať
 
 
#6 Jojo. 2011-04-12 17:02
Ako zmením zoom v Rýchlom prístupe na menej ako 50 ? Tie náhľady sú pre mňa zbytočne veľké. Pokúšal som to zmeniť v Speed Dial Zoom Level a nič sa nedialo.Vďaka za radu.
Citovať
 
 
#7 K-NinetyNine 2011-04-12 18:24
mam operu 11.01 a v speeddiale 6x5 poloziek. rad by som vedel ci si ich opera bude po upgrade pamatat
Citovať
 
 
#8 Melíšek 2011-04-12 19:20
pokud nesmažeš profil, tak by měla, ale jestli máš strach, tak si udělej Operu link a všechny tvoje záložky i se speedddialem se nahrajou na web a máš vystaráno..

Jinak děkuju autorovi článku, funguje! Díky moc!
Citovať
 
 
#9 K-NinetyNine 2011-04-12 23:19
synchronizoval som opera link, aktualizoval operu a ostali mi. co je zaujimave, mal som ich tam v podstate 2x, takze som polovicu musel mazat. tie prazdne (about:blank) policka mi vadia, po 1. je to iba improvizacia a po 2. namiesto priehladneho policka ktore vidi aj slepec z dialky ze je volne tam mam biele policko. je to neprehladnejsie .

musim povedat ze od v11 to ide s operou dolu vodou :(
Citovať
 
 
#10 Los 2011-04-13 12:06
Když otevřu obrázek, zobrazí se v menší velikosti, jak nastavím aby se zobrazoval zase v plném rozlišení jak tomu bylo u starších verzí?
Citovať
 
 
#11 Laci 2011-04-13 18:11
ten novy speed dial cely d.o.e.b.a.l.i.

preco to stale robia.......
Citovať
 
 
#12 R1S0 2011-04-14 01:34
a co ked som mal speed dial nastaveny ako 3x5?

pri tom mi tato ojebabravka na 3x3 nepomoze...

kazdopadne to dojebabrali s tym speeddial 2.0.som zvedavy na zajtra,ked preskumam dalsie "vylepsenia".opera mi pada a zamrza cim dalej tym viac.miesto toho riesia blbosti.... :-?
Citovať
 
 
#13 cvm 2011-04-14 07:46
3x5? Pridate si dalsie dva riadky odkazov. To pouzivate monitor na vysku?
Velmi dobre proporcie Speed dialu maju vzhlady Z1-glass a Omelion len su priehladne.
Citovať
 
 
#14 R1S0 2011-04-14 08:39
3 riadky-5 stlpcov. takze je to na sirku.
takze novy system mi toto neumozni urobit tak,aby som mal medzi nimi medzeru bez toho,aby som ja manualne daval blank okna na konce tak,aby som mal podelene typovo okna v speeddial,ako v 1.0. teraz to radi vsetko automaticky za seba... :roll:

ako pisem spekuluju tam,kde to nieje treba.
Citovať
 
 
#15 cvm 2011-04-14 11:29
Aj 5x3 sa da nastavit podla spominaneho navodu. Zvolite si stlpce-5 a volne okna vyplnite opera:blankom.
Citovať
 


Máme online 68 hostí