Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Kedy príde hardvérová akcelerácia?

Kedy príde hardvérová akcelerácia?

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altSúhrn známych informácií o hardvérovej akcelerácii v Opere s našimi špekuláciami. K tomu prehľad najvýznamnejších udalostí týkajúcich sa Opery za posledné 2 týždne.
  • Finančné výsledky za tretí štvrťrok
  • Opera Mobile 10.1 pre Symbian
  • Dostupné rozšírenie LastPass
  • Marketing na Reddit.com pokračuje

:: Kedy príde hardvérová akcelerácia?
 Nejeden používateľ vývojových zostáv Opery bol pravdepodobne sklamaný, že sa do betaverzie Opery 11 nedostala dho-očakávaná hardvérová akcelerácia. Tá sa od vydania prvej testovacej verzie IE9 stala mantrou výrobcov prehliadačov a dnes určitú formu HW akcelerácie podporujú (alebo na nej pracujú) všetky známe prehliadače - vrátane Opery. Grafická knižnica Vega bola od začiatku vyvíjaná tak, aby podporovala HW akceleráciu. Dnes jej výkon v spracovaní grafického obsahu predčí ostatné prehliadače a v mnohých ohľadoch sa vyrovná aj akcelerovanému spracovávaniu v prehliadači IE9. Vzhľadom na rýchly vývoj v tomto poli to ale nebude musieť stačiť.

 alt


Opera viackrát deklarovala, že na harvérovej akcelerácii pracuje. Objavili sa komentáre od vývojárov tvrdiace, že bude implementovaná ešte predtým, než vyjde finálna verzia IE9. V rozhovore pre americký server CNET dokonca Lars Erik Bolstad (viceprezident pre core-technológie Opery) potvrdil, že cieľom je podporovať akceleráciu v Opere 11. Aké sklamanie, keď Haavard na Twitteri oznámil, že Opera 11 už žiadne nové funkcie obsahovať nebude! Neskôr tvrdenie korigoval tým, že funkčná kompletnosť sa nemusí týkať jadra Opery.

Ako to teda s grafickou akceleráciou dopadne? Presnú odpoveď zatiaľ nevieme povedať. Príde v podobe tradičného predvianočného darčeka od Opery? smiley 


:: Finančné výsledky za tretí štvrťrok
  Opera zverejnila finančné výsledky z obdobia júl - september 2010. Ako je vidieť z nasledujúcej tabuľky, po prepade v druhej polovici roku 2009 síce príjmy kontinuálne rástli, na pôvodnú úroveň (resp. mierne nad ňu) sa dostali až teraz. Opera tak vykázala rekordné príjmy aj zisky. Pomer príjmov z mobilných prehliadačov a zo stolnej verzie zostáva dlhodobo konštantným (približne 2:3). Počet užívateľov stolnej Opery v lete fluktuoval a po dlhej dobe mierne poklesol, v treťom štvrťroku ale zase prekročil hranicu 50 miliónov a snáď za ňou už zostane. V protiklade k desktopu, Opera Mini za posledný rok zdvojnásobila počet používateľov a ten sa pohybuje aktuálne na 75 miliónoch. 
Zo štvrťročného výkazu stojí za zmienku ešte niekoľko informácií:
  • Výsledky dcérskej spoločnosti AdMarvel presiahli očakávania, koľko na reklame Opera zatiaľ zarobila ale zatiaľ nevieme.
  • Alpha verziu Opery 11 bola za prvé dva týždne stiahnutá 370 000 krát
  • Do katalógu rozšírení Opery je odoslaných denne na schválenie 12-20 nových rozšírení.

alt


:: Opera Mobile 10.1 pre Symbian
 Zdá sa, že Opera má rada Nokiu: mobilná platforma Maemo bola prvou, ktorá sa dočkala Opery Mobile s javaskriptovým jadrom Carakan a JIT kompiláciu, a teraz má tú česť aj operačný systém Symbian - finálna verzia Opery Mobile 10.1 vyšla pred niekoľkými dňami a tieto novinky tiež implementuje. Symbian je napriek pesimistickým vyhliadakam stále s veľkým náskokom najpoužívanejším operačným systémom v mobilných telefónoch a Opera Mobile je všeobecne považovaná za najlepší prehliadač na ňom. Operu Mobile 10.1 pre Symbian si môžete stiahnuť na adrese m.opera.com priamo do telefónu.
Výhľadovo sa v Opere Mobile počíta s hardvérovou akceleráciou, podporou multidotyku a zásuvného modulu Flash, žiadne konkrétne plány ani dátumy zatiaľ nie sú známe. 

:: Dostupné rozšírenie LastPass
  Ak používate externého manažéra hesiel, prípadne by ste radi synchronizovali heslá medzi viacerými PC či prehliadačmi, je tu dobrá správa: populárne rozšírenie LastPass je k dispozícii pre Operu. Rozšírenie dokáže importovať heslá z programov RoboForm, 1Password, KeePass, Password Safe, MyPasswordSafe, Sxipper, TurboPasswords a Passpack. Rozšírenie po založení účtu automaticky vyplňuje formy s menom a heslom. Prihlasovacie údaje sú ukladané na serveri a preto je ich možné synchronizovať naprieč všetkými OS a prehliadačmi.

:: Marketing na Reddit.com pokračuje
 Možno ste minulý týždeň postrehli tento šialený obrázok na stránke Opera.com:

alt


O čo ide? Na stránke Reddit.com sa zamestnanec Opery pod prezývkou  Gustomaximus stavil so samozvaným umelcom s veľavravným pseudonymom ACrazyGerman (používa pre svoju tvorbu výlučne MSPaint), že ak nakreslí Jona von Tetzchnera jazdiaceho na jednorohom narvalovi, obrázok bude na jeden deň zverejnený na titulke Opera.com. Slovo dalo slovo a výsledok ste mohli vidieť sami. 
Nech sa jedná o zhodu náhod, alebo o dôvtipný marketing Opery, odozva je skvelá a v USA získal prehliadač pár nových užívateľov.

Komentárov  

 
#1 cvm 2010-12-06 18:09
K finančným výsledkom Opery je nutné poznamenať, že v tržbách za minulý rok ju konečne predbehla Mozilla. Znie to síce zvláštne, ale napriek 25% tržnom podiele a veľmi štedrom financovaní od Google (takmer 80% príjmov) boli tržby Mozilly za rok 2009 vyčíslené na 108 miliónov dolárov (78 miliónov za rok 2008). Náklady z toho tvorili takmer 61 miliónov dolárov, z ktorých väčšina pokrývala platy 250 zamestnancov.

Opera podľa finančnej správy za minulý rok dosiahla príjem v prepočte 98 miliónov dolárov (80 miliónov v roku 2008), z ktorých sa pre-rozdeľovali peniaze na platy viac ako 750 zamestnancov. A to hovoríme o tržnom podiele len okolo 6% (desktopové + mobilné verzie).
Citovať
 
 
#2 Lukaydo 2010-12-09 08:56
Trosku OT, ten obrazok biela krajina s cervenym balonom je kde mozne najst vo vatsom rozliseni ?? bol by z neho pekny wallpaper :)
Citovať
 
 
#3 cvm 2010-12-09 18:17
Nech sa paci: http://my.opera.com/melnichuck/albums/showpic.dml?album=348872&picture=6295842
:-*
Citovať
 Máme online 31 hostí