Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Opera Mobile 10.50, kauza WebM a ďalšie novinky

Opera Mobile 10.50, kauza WebM a ďalšie novinky

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altAj v Novom roku sa deju veci. Hneď v jeho úvode sa konala najväčšia výstava spotrebnej elektroniky CES, kde samozrejme nechýbala aj Opera. Taktiež, zmeny sa dejú v podpore formátu videa, kam výrazne prehovoril Google a na záver máme niečo na zabavenie.
  • Opera pre tablety a televízory na CES
  • Google Chrome prestane podporovať H.264
  • Chystané jadro Presto s podporou WOFF
  • Nová hra naprogramovaná v HTML5 pre rýchle prsty

:: Opera pre tablety a televízory na CES

 Najväčšia a najvýznamnejšia výstava spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas sa pred niekoľkými dňami skončila. Dve novinky predstavila počas veľtrhu aj Opera. Prvou z nich je verzia Opery Mobile špeciálne upravená pre používane na dotykových tabletoch. Demonštrovaná bola verzia pre operačné systémy Android a Windows 7.Užívateľské rozhranie Opery Mobile pre tablety je oproti ostatným prehliadačom Opery mierne modifikované. Adresný riadok s navigačnou lištou sú permanentne prítomné a ponuka s nástrojmi je tiež presunutá do tejto oblasti. Podľa niektorých informácií sa bude rozhranie automaticky prispôsobiť veľkosti displeja a bude optimalizované pre všetky veľkosti - od širokouhlých obrazoviek TV, až po mobilné telefóny. Z technických detailov vieme, že prehliadač bude vychádzať z pripravovanej verzie Opery Mobile 10.50, postavenej na aktuálnejšej verzii jadra Presto. Ako prvý z mobilných prehliadačov Opery bude podporovať zásuvný modul Flash 10.1. Implementované bude aj zoomovanie stránok pomocou pinch-to-zoom.

alt


 Ohľadne predpokladaného dátumu vydania nemáme žiadne konkrétne informácie. Verzia pre Android je v pokročilejšom štádiu vývoja (vydanie betaverzie by nemalo dlho trvať), zatiaľ čo verzia pre dotykový Windows 7 je zatiaľ iba v alfa štádiu. Videá demonštrujúce prehliadač v akcii je možné si pozrieť na týchto adresách.

alt


 Opera v segmente mobilných prehliadačov dominantné postavenie, miláčikom používateľom je najmä Opera Mini. Tá si vydobila pomerne solídnu pozíciu aj v na platforme Android vďaka kompresii - svojej rýchlosti a nízkym systémovým nárokom. Opera Mobile ale nemá takýto výrazne odlišovací faktor - ak opomenieme Operu Turbo, Operu Link a intuitívne užívateľské rozhranie. Na určitých platformách to postačuje a Opera Mobile si získala solídnu pozíciu na platforme Symbian a Windows Mobile. Na Androide, kde je vstavaný prehliadač na vysokej úrovni a kde existuje mnoho iných (a kvalitných) alternatív, sú podmienky úplne iné. Iba čas ukáže, či sa Opera Mobile pre Android dokáže presvedčiť používateľov. V hre je toho pomerne veľa. Android je najrýchlejšie rastúcim mobilným operačným systémom a segment tabletov má počas nasledujúcich rokov tiež výrazne rásť.

:: Google Chrome prestane podporovať H.264

 Boj o formát HTML5 videa pokračuje - svojou váhou do neho v plnej sile zasiahol najmä Google. Oznámil, že do niekoľkých mesiacov prestane podporovať kodek H.264 a zachová podporu jedine svojho kodeku WebM. Argumentuje, že H.264 je zaťažený licenčnými poplatkami za patenty a preto nie je vhodným kandidátom na štandardný formát videa na internete.

alt


 Cieľ Googlu je jasný - vystrnadiť H.264 z internetu a nahradiť ho vlastným formátom WebM - ktorého zdrojový kód je slobodne k dispozícii a ktorého používanie nie je spojené so žiadnymi poplatkami. WebM je už teraz výlučne (rozumej: spolu s Ogg a Theora) podporovaným formátom v prehliadačoch Opera a Firefox, ktorí toto rozhodnutie Googlu samozrejme uvítali. Zdanlivo ideálny vývoj (slobodný kodek pretláčaný najväčším producentom videa na internete) má ale svoj háčik. Kodek H.264 je dnes už výrazne rozšírený a podporovaný na mobilných zariadeniach, zatiaľ čo WebM je v tomto ohľade len v plienkach a výrobcovia oznamujú čipy schopné dekódovať WebM hardvérovo až v tomto štvrťroku. Okrem toho dnes prítomná dualita medzi WebM a H.264 núti prevádzkovateľov videoportálov kódovať obsah v oboch formátoch a bráni tak širšiemu využitiu HTML5 videa. Pripomeňme ale, že podpora H.264 v prehliadači by stála Operu (alebo Mozillu) ročne približne 1,4 milióna dolárov na licenčných poplatkoch a Google za použitie kodeku na stránke Youtube platí údajne ročne 6,5 milióna dolárov.

Rukavice sú teda hodené a hoci nevieme, ako to dopadne, z dlhodobého hľadiska má navrch Google so svojim WebM. A to je podľa nášho názoru dobré pre web.

:: Chystané jadro Presto s podporou WOFF

 Nová (zatiaľ neverejná) verzia jadra Presto 2.7.81 prinesie podporu otvoreného formátu webových písiem - WOFF (Web Open Font Format). Jedná sa o formát podporovaný vo Firefoxe, taktiež vo webkitových prehliadačoch (Chrome a Safari) a aj v pripravovanom Internet Exploreri 9.
 Formát používa špecifickú metódu kompresie, ktorá umožňuje jednoduché vkladanie písiem do webstránok bez toho, aby boli prítomné na zariadení klienta.

:: Nová hra naprogramovaná v HTML5 pre rýchle prsty

 Na veľmi úspešnej HTML5 platforme Impact, ktorú preslávila hra Biolab Disaster vznikla ďalšia akčná hra Z-type. Je určená najmä pre tých, ktorí sa dobre orientujú na klávesnici, pretože jej úlohou je zostreľovať nepriateľské lode pomocou písania ich názvu. Teda, ak k vám letí nepriateľ s názvom START, tak ho účinne zlikvidujete, ak postupne budete stláčať klávesy jeho názvu. Hra teda nielen preverí rýchlosť písania (tí, ktorí používajú na písanie jeden prst a hľadajú písmená na klávesnici asi skončia na prvej úrovni), ale aj oprášia slovnú zásobu anglických slovíčok.

Komentárov  

 
#1 MuadDib 2011-01-31 09:34
H.264 musí zomrieť!!!
Smrť kapitalizmu!!!
Citovať
 Máme online 47 hostí