Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Letné novinky na koniec leta

Letné novinky na koniec leta

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altČi ste na dovolenke alebo v práci s podovolenkovou depresiou, prinášame krátke zhrnutie niektorých udalostí tohoto leta:
  • Oupeng - staro-nový prehliadač pre Čínu
  • Opera len pre inteligentných
  • YSlow - rozšírenie pre vývojárov stránok
  • Starý inštalatér Mário sa opäť vracia
  • Opera 12 zatiaľ bez významnejších noviniek

:: Oupeng - staro-nový prehliadač pre Čínu

Opera sa v najrýchlejšie rastúcej svetovej ekonomike činí. Spojila sa s najväčším distribútorom mobilných telefónov v Číne - Telling Telecom a distribuuje spolu s ním nový mobilný prehliadač Oupeng (v preklade "priatelia z Európy). Investícia do spoločného podniku je 20,5 milióna dolárov, Opera ASA do neho počas troch rokov "vrazí" približne 40% zo sumy. Prehliadač beží na platforme Opera Mini a je prispôsobený potrebám čínskych spotrebiteľov - ponúka 27 položiek v SpeedDiale a integráciu s lokálnymi sociálnymi sieťami. Inak sa jedná o klasickú Operu Mini s pôvodným červeným O-logom. Jedným z dôvodov zmeny názvu je údajne komplikovaná výslovnosť slova Opera v čínštine.

alt
Čínska stránka propagujúca Operu Mini s novým názvom.


Napriek zdanlivej banálnosti oznámenia sa môže jednať o doteraz najvýznamnejší "deal" Opery. Telling Telecom prevádzkuje 40 000 obchodov s mobilnými telefónmi, s trhovým podielom 18%, čo ročne činí sympatických 30 miliónov kusov. Na každom z nich bude Oupeng štandardným prehliadačom, bez ohľadu na systémovú platformu.

:: YSlow - rozšírenie pre vývojárov stránok

Všetci vývojári, ktorým záleží na rýchlosti odozvy ich webových stránok, pravdepodobne poznajú nástroj YSlow, od kedysi slávnej a dnes prachom zapadajúcej firmy Yahoo. Nástroj umožňuje analyzovať kód a priebeh načítania stránky a navrhuje praktické možnosti zlepšenia výkonu. YSlow bol nedávno sprístupnený ako rozšírenie pre Operu.
Ako niektorí správne upozorňujú, jedná sa v podstate o pôvodne dostupný bookmarklet prepracovaný do formátu rozšírenia,  ale prináša možnosť automatickej aktualizácie a tiež sa jednoduchšie dostane k viacerým užívateľom Opery.
My, starí operácky harcovníci však máme aj tak radšej vlastné, domácky vyrobené tlačidlá .

alt
Rozhranie rozšírenia sa zobrazuje rovnako ako ladiaci nástroj Dragonfly.


:: Opera len pre inteligentných

Aféra o korelácii medzi výškou IQ a používaným prehliadačom niekoľko dní rezonovala internetom. Nikoho z nás neprekvapilo (ale všetkým polichotilo), keď používatelia Opery vyšli z testu ako najinteligentnejší - konečne to po rokoch niekto vedeckou metódou potvrdil. Počas takmer týždňa sa na technologických blogoch objavovali až desivé dezintrepretácie štúdie o tom, ako používanie IE znižuje IQ a podobne, až kým sa ukázalo, že celá štúdia bola výmysel. Autor hoaxu sa ale k činu hrdo priznáva a hovorí, že to urobí kedykoľvek znova až dovtedy, kým "nebude IE6 úplne eliminovaný". Účel nesvätí prostriedky, ale v tomto prípade by sme kľudne boli schopní prižmúriť oko.

alt
Krásny to pohľad. Škoda, že s Operou sa nedistribujú formuláre do Mensy.


:: Starý inštalatér Mário sa opäť vracia

Ak nepatríte medzi tých náruživých hráčov, ale radi by ste zabili trošku času nostalgickou spomienkou, tak pre nich si Robert Kleffner pripravil HTML5 port starej Nintendovskej klasiky Super Mario do prehliadača. Celú hru sa mu podarilo skonvertovať z Java verzie, ktorú ma na svedomí Markus Persson, kto nie je nik iný, ako Notch, tvorca slávneho a originálneho simulátora života baníka - Minecraft.

alt
Troška nostalgie nezaškodí. Super Mário sa k nám vracia v pôvodnom vzhľade.


Ak spomíname hry, nesmieme zabudnúť na neutíchajúci vývoj pekne nakreslenej HTML5 "skákačky a behačky" - EmberWind, ktorú programujú priamo v Opere.

 No a pre tých, ktorí radi premýšľajú, tak sme objavili zatiaľ najkrajšiu, (žiaľ) flešovú, strategickú hru v štýle - tower defence (bránite prechodu nepriateľov cez územie, stavaním obranných veží) - Kingdom Rush

alt
 Krásna grafika, milé animácie a super zábava. To je tower defence stratégia - Kingdom Rush. 


:: Opera 12 zatiaľ bez významnejších noviniek

Keďže nám leto a dovolenky vrcholia (podaktorí si pre to počasie ani nič nevšimli), tak aj práce na pripravovanej Opere 12 sa o niečo zvoľnili. Tých pár nedovolenkujúcich vývojárov nám z času, na čas prináša len zopár opráv a tak vývoj je zatiaľ len v pre-alpha fáze. Nikto zatiaľ netuší, čo bude hlavnou novinkou, ale určite každý by sa potešil dlho-sľubovanej, hardvérovej akcelerácii a podaktorí aj implementácii Ragnaröku (nový HTML5 parser). O prvo spomenutej funkcií sme už dlho nepočuli a jej jediná  dostupná laboratórna implementácia je už pol roka stará, druhá funkcia je stále len vo vývoji, ale už v druhom, odladenejšom, verejnom vydaní. Medzičasom však vyšla vývojová verzia s implementáciou HTML5 Microdata, taktiež s optimalizáciou latencií siete, odtučneného JS jadra Carakan a podporu QRESYNC v poštovom klientovi Opery.

Vývoj na Opere 12 tak ešte nejaký ten čas potrvá, je teda pravdepodobné, že sa medzičasom objaví aktualizácia súčasnej Opery 11.50, ktorú trápia menšie, či väčšie chybičky. Všetci sme však v napätí, čo nové prinesie vyššie, hlavné číslo prehliadača.


Na záver sa pokochajme, aký zaujímavý spôsob propagácie Opery Mini si v Bulharsku zvolil miestny operátor - M-Tel. Myslíme si, že takáto reklama by sa ujala všade na svete a to by nezáležalo ani na prezentovanom produkte.

alt
Čaute baby! Dnes večer mám čas. Rad by som si ten prehliadač pozrel u mňa v súkromní...:)

Komentárov  

 
#1 cvm 2011-08-22 12:56
Kingdom Rush hram uz tyzden a pred nedavnom pribudla moznost podporit vyvoj hry a ziskat tak premiovy balik. Tak som im zaslal $1,11 (asi 80 centov :) ) a ziskal som viac penazi, extra hviezdicky pre vylepsenie vlastnosti, zdarma nove kuzlo a vyber typu postaviciek pre podporu.
I ked sa velmi nehravam, tato hra je pre mna nakazliva uz len pre spracovanie. :)
Citovať
 
 
#2 xzibit 2011-08-24 15:46
Ahojte taka otazka pomimo v akom tvare mam dat ten datum pri registracii na tu hru Kingdom Rush lebo davam tam 10/09/1990 a ze musis mat viac ako 13 rokov
Citovať
 
 
#3 cvm 2011-08-24 16:44
Citovanie xzibit:
Ahojte taka otazka pomimo v akom tvare mam dat ten datum pri registracii na tu hru Kingdom Rush lebo davam tam 10/09/1990 a ze musis mat viac ako 13 rokov
Maju tam nejaku chybu. Mne to neslo ani v Chrome, ani v Opere, ale cez IE9 som to konecne vyplnil. :P
Citovať
 
 
#4 yzal 2011-08-24 20:36
mne pri registrácii pomohlo maskovať operu ako Firefox a išlo to v poho lebo ani IE8 sa nechytal
Citovať
 
 
#5 cvm 2011-08-24 20:43
Niekde tam soudruzi z NDR udelali chybu. :D
Citovať
 
 
#6 YoungBuck 2011-08-26 13:29
tieto tower wary su velmi chytlave :D na androide som nedavno vkuse hraval tower raiders 1 a potom este viac 2 :)
a kto by chcel pre "hlupy" telefon tak tower wars (v jave), rovnako more hodin stravene nad tymto
Citovať
 
 
#7 tomas.splatch 2011-08-27 11:58
@cvm ty si poslal 80 CENTOV vývojárom vo flashi? za to sa budes v pekle dlho a pomaly prazit :D
Citovať
 
 
#8 cvm 2011-08-27 14:19
Citovanie tomas.splatch:
@cvm ty si poslal 80 CENTOV vývojárom vo flashi? za to sa budes v pekle dlho a pomaly prazit :D
Zhresit moze predsa kazdy... :D
Citovať
 Máme online 56 hostí