Twitter RSS
Úvod Prehliadač Opera Správy Info > Opera Neon - koncept prehliadača budúcnosti

Info > Opera Neon - koncept prehliadača budúcnosti

Pozor: Otvorí sa v novom okne. TlačiťE-mail

altPredchádzajúci rok bol u Opery doslova revolučný a už hneď na začiatku nového prichádza s konceptom niečoho netradičného a moderného. Je to prehliadač, ktorý získal názov Opera Neon a podľa tvorcov je to prehliadač budúcnosti.
Projekt Opera Neon nemá nahradiť pôvodnú Operu, ale je to akési vývojárske a dizajnové cvičenie.


 Po prvom spustení vás prekvapí, že prehliadač si prevezme systémovú tapetu a tak jeho vzdušné rozhranie je vykreslené na nej. Centrom okna je kombinovaný adresný a vyhľadávací riadok, kde je možné zadať internetovú adresu alebo len reťazec na vyhľadávanie. Pod ním sa nachádzajú odkazy na zopár predvolených stránok, ktoré je možné ihneď navštíviť, zmazať alebo pridať nové po návšteve stránky a to pretiahnutím z lišty listov.

alt
Rýchly prístup v podaní Opera Neon. Na ľavej strane funkcie a na pravej otvorené listy.


Celá lišta listov je na pravej strane a samotné listy, tak ako odkazy v rýchlom prístupe sú kruhové s ikonou stránky a možnosťou ich presúvať a dokonca zobraziť dve stránky zvolených listov v jednom okne a vedľa seba.

Samotné okno stránky ponúka zjednodušené rozhranie navigácie, kde sa v prípade potreby zobrazujú šipky histórie, štandardné tlačidlo obnovenia stránky, adresný riadok s adresou alebo s titulkom stránky a tlačidlo minimalizácie.

altBočný panel s otvoreným video rozhraním nad internetovou stránkou.


Na ľavej strane sa nachádza ďalšia lišta, ktorá ponúka otvorenie nového listu, multimediálne centrum, kde je možné jednoducho ovládať spustené média na stránke. Naviac odkaz prehrávača ponúka aj známe oddelenie videa zo stránky, ako to poznáme z dospelého prehliadača Opera.

Ďalej je tu možnosť vytvoriť orez zo stránky, ktorý sa ukladá aj s adresou stránky do galérie. Obrázky je možné elegantne prezerať a prípadne používať galériu ako grafické záložky.
No a posledným odkazom je elegantný správca sťahovaní s možnosťou prepnutia na klasické zobrazenie.

alt
Bočný panel s otvoreným správcom sťahovaní. Jednoduché a prehľadné.


Neon ponúka aj režim inkognito prehliadania, kde sa zmení tapeta pozadia, na ľavo sa objaví ikona ninju (!) a samozrejme prehliadač nebude ukladať históriu navštívených stránok po zatvorení okna. Ďalej je tu klasické priblíženie, dokonca je možné mať rozličný ZOOM na stránkach, ktoré sú zobrazené vedľa seba.

Nechýbajú ani klasické základné nastavenia, ktoré sú známe z dospelejšej Opery a samostatné okno dostala aj história surfovania.

 A to je všetko z prvej verejnej verzie dizajnového konceptu Opery Neon. Zatiaľ si musíme vystačiť len s anglickou lokalizáciou a klasickou Chrome inštaláciou, bez možnosti si zvoliť miesto inštalácie. Napriek tomu sa na ďalšie nápady a aj verzie sa už teraz veľmi tešíme.

:: Opera Neon 1 beta je dostupná priamo z oficálnych stránok Opery a s informáciami na vývojových stránkach.


Máme online 71 hostí