Po prvých (veľmi obľúbených) 14-tich tipoch a trikoch (nielen) pre Operu 9.5, som krátko po vydaní Opery 9.6, zverejnil ďalšiu zbierku 13-tich tipov a trikov, pre vtedy aktuálnu verziu. Aby som uzavrel zbierku nejakým pekným a okrúhlym číslom, tak dnes Vám ponúkam ďalších 13 návodov, ako si prispôsobiť, či upraviť nastavenia Opery podľa Vašich predstav.
Podľa všetkého to bude posledná 40-dielna zbierka pre Opery deviatkovej verzie a po vydaní Opery 10, budeme pokračovať novými tipmi, určenými hlavne pre jej nové funkcie a vlastnosti. Do tej doby sa ponúknite nasledujúcim výberom a pevne verím, že niečo sa Vám z neho zíde...
:1. Ako vyhľadávať z adresného riadku už od prvého slova?
:2. Ako použiť interné vyhľadávanie Opery pomocou skratky Ctrl+F?
:3. Ako si pridám Rýchlu voľbu ako tlačidlo pre domovskú stránku?
:4. Ako preložiť časť stránky, slovo, či celú stránku do slovenčiny?
:5. Ako skryť a zobraziť menu Opery?
:6. Ako efektívnejšie otvoriť stránku, ktorá je v schránke (clipboarde)?
:7. Aké sú ďalšie možnosti otvorenia, či zatvorenia listu (TABu)?
:8. Ako si zmením farbu podkladu výberu, či označenia textu?
:9. Ako si skryjem spustenú Operu?
:10. Ako zmeniť zobrazenie listov na lište, aby sa pri väčšom množstve nezmenšovali?
:11. Ako umiestiť lištu s listami pod adresnú lištu (ako iné prehliadače)?
:12. Ako si zobraziť rozšírené informácie pri načítaní stránky?
:13. Ako otvoriť, či zazáložkovať viac stránok naraz?
:1. Ako vyhľadávať z adresného riadku už od prvého slova?
Možno ste si všimli, že vyhľadávanie z adresného riadku je možné vykonať len za predpokladu, že pred slovo dáte skratku (alias) vyhľadávača alebo použijete dvoj, či viac slovný výraz a vtedy sa celý reťazec predáva (na hľadanie) predvolenému vyhľadávaču.
V prípade, že požadujete, aby sa vykonalo vyhľadávanie Vami zvoleným vyhľadávačom, pri jednoslovnom výraze a bez skratiek, tak je potrebne napísať (skopírovať) do adresného riadku:
opera:config#Network|EnableHostNameWebLookup a na riadku Enable HostName Web Lookup zaškrtnúť políčko. Ďalej je ešte potrebne, nastaviť si adresu predvoleného vyhľadávača na riadku HostName Web Lookup Address (ôsmy riadok), kde zadáte adresu, ktorá napríklad pre Google je http://www.google.sk/search?q=%s a Vaše nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky s nastavením.
Poznámka: Niekedy sa stane, že pri zadávaní adresy spravíte preklep a Opera nedokáže zobraziť Vami zadanú adresu - zobrazí sa chybová stránka. Pri aktivácii tohto hľadania, sa chybová stránka nezobrazí, pretože ju Opera považuje za slovo pre vyhľadávač a preto zobrazí stránku s výsledkami hľadania, medzi ktorými je určite aj stránka, ktorú ste chceli pôvodne zadať (Google napíše: Mali ste na mysli...)
:2. Ako použiť interné vyhľadávanie Opery pomocou skratky Ctrl+F?
Ak potrebujete na rozsiahlej stránke niečo vyhľadať a súčasne s Operou pracujete aj v iných programoch, tak zvyčajne používate známu skratku Ctrl+F, kde zadáte slovo a stlačíte Enter. Teda, nie vždy si spomeniete, že Opera poskytuje aj elegantnejšie hľadanie a to pomocou klávesy . (bodka), kedy vyhľadáva ihneď od prvého napísaného písmena...
Aby sme skĺbili zvyk s funkčnosťou, tak je potrebné napísať (skopírovať) do adresného riadku:
opera:config#UserPrefs|UseIntegratedSearch a na riadku Use Integrated Search zaškrtnúť políčko. Nastavenie uložte kliknutím na tlačidlo Uložiť na konci stránky.
Teraz, keď budete potrebovať niečo vyhľadať na stránke a použijete skratku Ctrl+F, tak sa presuniete do vyhľadávacieho políčka - vedľa adresného (ak je prítomné) a vykonávate hľadanie už od prvého zadaného písmena. Na ďalšie nájdené slovo prejdete stlačením F3 a na predchádzajúce pomocou Shift+F3 a naviac Vám slovo zostáva v políčku, pre hľadanie napríklad aj na ďalšej stránke...
Tip: V prípade, že potrebujete mať zjednodušené vyhľadávanie, ktoré je prístupné pod "bodkou", aj pod skratkou Ctrl+F, tak je to možné zmeniť v nastaveniach: Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Myš a klávesnica > dvojklik na zvolenom nastavení klávesnice > vyhľadat F CTRL > dvojklik na Find a nahradiť ho Find inline, 1 > Ok > Ok
:3. Ako si pridám Rýchlu voľbu ako tlačidlo pre domovskú stránku?
Ak by ste potrebovali mať Rýchly prístup (Speed Dial) pod ikonou domovskej stánky, tak stačí, ak kliknete na tento odkaz a pridáte si ikonu najprv do zložky s ikonami a odtiaľ si ju pretiahnete na ľubovolnú lištu (pravdepodobne miesto pôvodnej ikony) a pôvodnú ikonu odstránite pomocou pravého kliknutia na nej a možnosti Odstrániť z lišty.
Taktiež si môžete vyskúšať aj iný druh ikony a akcie pre Rýchly prístup.
:4. Ako preložiť časť stránky, slovo, či celú stránku do slovenčiny?
Ak potrebujete preložiť celú stránku, či jej časť alebo len slovo do slovenčiny, tak mám pre Vás zopár tipov.
:: Prvým bude preklad pomocou tlačidla. Na to stačí navštíviť stránku GoogleTranslate a pretiahnuť si jazyk, do ktorého si chcete stránku preložiť na ľubovolnú lištu. Teda, uchopte jazyk (u nás to bude asi slovenčina) ľavým tlačidlom a potiahnite s ním mierne dolu. Stlačte a podržte kláves Shift (objaví sa obálka s malým +), ťahajte ho na lištu (niekde, kde bude po ruke) a uvolnite ľavé tlačidlo a aj Shift.
Ak budete potrebovať preložiť navštívenú stránku, tak len stlačte tlačidlo a za chvíľku sa celá stránka preloží. V prípade, že by ste potrebovali preložiť len časť textu, či slovo, tak ho stačí len označiť a kliknúť na tlačidlo prekladu.
:: Druhý, trošku náročnejší spôsob je na to použiť userJS Google-translate. Existujú dva veľmi podarené skripty a je len na Vás, ktorý si vyberiete a nainštalujete. Rozdiel medzi nimi je ten, že jeden funguje tak, že sa kliknete na tlačítko, ktoré je vždy prítomné na stránke, následne označíte slovo/vetu na preklad a on sa Vám zobrazí vedľa kurzoru myšky.
Druhý skript funguje opačne. Pridáte si tlačidlo prekladu niekde na lištu (nebude zavadzať na každej stránke) a ak budete potrebovať preklad, tak označíte slovo/vetu a stlačíte tlačidlo. Preklad sa Vám zobrazí v plávajúcom okne.
:: Ďalším spôsob spočíva v prerobení kontextového menu Opery, ktorý sa zobrazí na pravý klik, po označení slova, či textu. Štandardne tam je aj preklad, ale do jazykov, ktoré nám asi nepomôžu. V našej OpereUSB, som toto menu prerobil a okrem prekladu som upravil slovník a encyklopédiu.
Keďže pri slovníku, či encyklopédii je potrebne meniť pre kódovanie aj iný súbor, ako menu.ini, tak Vám ponúkam aspoň upravené menu pre kontextový preklad do slovenčiny. Je potrebné si ho stiahnuť, rozbaliť, uložiť do profilového adresára menu (pravdepodobne: C:\Documents and Settings\uživateľ\Application Data\Opera\profile\menu\) a následne ho aktivovať pomocou Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Lišty a klávesnica > zvoliť v rámci Nastavenie menu: OperaSKpreklad > Ok. Teraz po označení slova/vety a kliknutí pravého tlačidla sa zobrazí štandardné menu, kde sa nachádza aj preklad do slovenčiny.
:5. Ako skryť a zobraziť menu Opery?
Skrytie/zobrazenie hlavného menu Opery (Súbor, Editovať, Zobraziť...) môžeme vykonať cez:
:: klávesovú skratku – tu je potrebné mierne upraviť klávesnicu cez Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > Myš a klávesnica > dvojklik na zvolenom nastavení klávesnice > do políčka hľadania napísať: F11 alt > dvojklik na Platform Unix, F11 alt a zmažte z neho záznam Platform Unix, aby zostala skratka F11 alt > Ok > Ok. Teraz môžete skryť/zobraziť menu pomocou skratky ALT+F11
:: tlačítko – pridáte si na ľubovolnú lištu toto tlačidlo, ktoré po podržaní skrytie/zobrazení menu a po kliknutí zobrazí jeho súčasti. Taktiež oceníte, pri skrytom menu, aj samostatné tlačidlo menu so záložkami, ktoré keď podržíte zatlačené, tak sa načíta Vaša domovská stránka...
:6. Ako efektívnejšie otvoriť stránku, ktorá je v schránke (clipboarde)?
V prípade, že ste si skopírovali do schránky zaujímavú stránku/reťazec od kamaráta z komunikačného klienta, dokumentu, či zo stránky, tak za normálnych okolnosti si kliknutím na tlačidlo (skratkou/gestom) otvoríte nový list, kliknete do adresného riadku, kde vložíte URL adresu a stlačíte klávesu Enter.
O niečo rýchlejšie je na to použiť funkciu PASTE&GO. Teda, ak máte v schránke skopírovanú adresu, otvoríte si nový list a vykonáte skratku Ctrl+Shift+V (v starších verziách Opery je skratka cez Ctrl+B). Tým sa adresa sama vloží do adresného riadku a aj aktivuje.
Ešte rýchlejší spôsob je na to použiť stredné tlačidlo. To však musí mať aktivovanú jednu vlastnosť cez nastavenie:
opera:config#UserPrefs|PageBarOpenURLOnMiddleClick a na riadku PageBar Open URL On MiddleClick zaškrtnite políčko. Nastavenie uložte pomocou tlačidla Uložiť na konci stránky.
Teraz, ak budete mať v schránke skopírovanú adresu, tak stačí kliknúť na voľnú lištu listov stredným tlačidlom a automaticky sa otvorí stránka s odkazom v schránke. Prípadne, ak sa v schránke nachádza nejaký reťazec, tak sa automaticky vykoná jeho hľadanie cez predvolený vyhľadávač.
Tip 1: Ak si označíte neaktívny odkaz na stránke a v kontextovom menu Opery, vyvolaného cez pravé kliknutie, si zvolíte možnosť Prejsť na stránku z textu, tak odkaz sa Vám zvyčajne (podľa nastavenia Opery) otvorí v aktuálnom liste. Ak potrebujete, aby sa vybraný odkaz otvoril v novom liste, tak podržíte kláves Shift a zvolíte Prejsť na stránku z textu.
V prípade, že potrebujete stránku otvoriť na pozadí a nerušene pokračovať v čítaní aktuálnej stránky, tak podržíte zatlačené klávesy Ctrl+Shift a zvoľte Prejsť na stránku z textu.
Tip 2: Ak sú odkazy na stránky aktívne, tak pri prechode na odkaz (cez klasické ľavé tlačidlo), platia rovnaké tipy, ako pri spomínanej kontextovej funkcií (teda Shift a Ctrl+Shift).
Taktiež je možné si odkaz zobraziť v novom okne cez gesto. Stačí, ak podržíte pravé tlačítko na odkaze, potiahnete myškou krátko dolu a tlačítko uvoľníte. Vtedy sa odkaz otvori v novom liste na popredí.
Ak potrebujete, aby sa odkaz otvoril v novom liste a na pozadí, tak na odkaze podržíte práve tlačidlo a potiahnete s myškou krátko dolu a hore. Po tom, čo uvoľníte tlačilo, sa stránka automaticky otvori na pozadí.
Tip 3: Pri aktívnom odkaze však za najšikovnejšie považujem jeho otvorenie cez stredné tlačidlo. Predvolené je nastavenie, že sa otvorí odkaz na novom liste a na pozadí. Ak potrebujete inú akciu, stačí ak podržíte Shift a stlačíte stredné tlačidlo myšky. Zobrazí sa Vám menu, kde si môžete priradiť jednu zo šiestich akcií stredného tlačidla myšky...
:7. Aké sú ďalšie možnosti otvorenia, či zatvorenia listu (TABu)?
Určite každý pozná, že otvorenie nového listu vykonáte kliknutím na tlačidlo s plusom, skratkou Ctrl+T, kliknutím na voľnú plochu lištu listov stredným tlačidlom alebo gestom a to pomocou stlačeného pravého tlačidla a potiahnutím myšky krátko dolu.
Zatvorenie vykonáte kliknutím na zatvárací krížik na liste, skratkou Ctrl+W, kliknutím na list stredným tlačidlom alebo gestom a to pomocou stlačeného pravého tlačidla a potiahnutím myšky krátko dolu a potom do prava.
Od verzie Opery 9.63 mysleli vývojári aj na užívateľov notebookov, ktorí nemajú stredné tlačidlo, horšie sa im vytvárajú gesta a tlačidla otvorenia a najmä zatvorenia sú na “trafenie“ cez touchpad malé. Vtedy je potrebné aktivovať nastavenie cez:
opera:config#UserPrefs|DoubleclicktoCloseTab a na riadku Doubleclick to Close Tab zaškrtnúť políčko. Nastavenie uložiť pomocou tlačidla Uložiť na konci stránky.
Odteraz je možné otvoriť nový list dvojklikom (klasicky ľavým tlačidlom) na voľnej lište listov a rovnako dvojklikom nepotrebný list zatvoriť.
:8. Ako si zmením farbu podkladu výberu, či označenia textu?
Ak by ste potrebovali zmeniť farbu podkladu výberu/označenia textu, tak je potrebné, aby ste napísali (nakopírovali) do adresného riadku:
opera:config#Colors|SelectedBackground a na riadku Selected Background zmenili hex-zápis pre farbu pozadia. Skúste si napríklad: #048BC3 – tmavo-nebesky modrá, #F60761 – sexy červena, #E6001B – krvavo červená, #4801EA – kráľovská modrá, #00B871 – limetková zeleň, #8EBC01 – kiwi zeleň, #948401 – kôrovo hnedá, #9901E8 – čučoriedková, #666666 – diabolsky sivá alebo #000000 – čista čierna.
Svoju farbu podkladu pre vybraný text uložíte na konci stránky a to pomocou tlačidla Uložiť.
Samozrejme, je možné zmeniť aj farbu textu vo výbere pomocou nastavenia: opera:config#Colors|SelectedText , ktorá je v našom prípade, kvôli prehľadnosti, vždy biela (teda #FFFFFF).
Zmeny je možné vykonať aj pre farbu označenia slova/textu, pomocou hľadania na stránke. Predvolené je, že prvé nájdené slovo ma zelené pozadie a všetky ďalšie majú žlté pozadie. Ich zmenu je možné vykonať pomocou nastavenia:
opera:config#highlighted , kde na riadku Highlighted Background meníte farbu pozadia a na riadku Highlighted Text farbu písma pre prvé nájdené a označené slovo/výraz. Na riadku Highlighted Background Unfocused farbu pozadia a na riadku Highlighted Text Unfocused farbu písma pre ďalšie nájdené slova/výrazy.
Poznámka: Ak sa Vám farba označeného podkladu, či textu nepáči, jednoducho vrátite Vaše nastavenia do pôvodných hodnôt. Stačí, ak na riadku stlačíte tlačidlo Predvolené a nastavenie uložíte na konci stránky tlačidlom Uložiť.
Ak by ste si chceli namiešať vlastnú farbu, tak Vám môže pomôcť pomôcka Color picker.
Tip: Je možné si mierne farebne upraviť aj skin Opery. Stačí, ak stlačíte Shift+F12 a vo voľbe Farebná schéma si vyberiete farbu rozhrania. Vedľa sa nachádza aj možnosť zmenšiť, či zväčšiť si ikony celého rozhrania pomocou Veľkosť ikon.
:9. Ako si skryjem spustenú Operu?
Poznáte to. Keď pracujete, tak potrebujete mať v systéme otvorených zopár potrebných programov a medzi nimi sa neustále prepínate pomocou systémovej lišty, na ktorej je akosi nedostatok miesta. Sem tam si skontrolujete spustenú Operu, pretože čakáte na mail, či RSS novinku, niečo sťahujete alebo sledujete zaujímavú diskusiu, či počúvate online rádio...
Na to, aby sa Opera neplietla na systémovej lište medzi rozpracovanú prácu, tak ju môžete minimalizovať/skryť...
Na minimalizáciu stačí ak stlačíte Ctrl+Shift+Alt+H. V prípade, že máte zvolené staršie skratky (z Opery 9.2x), tak je to len Ctrl+H.
Taktiež je možné, pridať si na ľubovolnú lištu tlačidlo, vďaka ktorému, po stlačení Operu rýchlo skryjete a po podržaní, aj zavriete.
Opera sa Vám po minimalizácií, presunie do lišty vedľa hodín a naďalej Vás bude informovať o stiahnutých súboroch, či došlej pošte...
Obnovenie vykonáte dvojklikom na jej ikonu. Ikona na pravý klik zobrazí aj jednoduché menu a tak po zotavení, môžete obsah listu skryť, napríklad do zobrazenia záložiek, pomôcok, prenosov, či len zobrazením nového listu.
Tip: Veľmi vtipná, je v tomto smere pomôcka Panic button. Tá zobrazí veľkostne definované tlačidlo paniky, ktoré v prípade núdze (zvyčajne pri nečakanom príchode šéfa) vykoná jednu z dvoch akcií. Teda, otvori nový list s Google vyhľadávaním alebo prekryje Operu čiernou plochou.
:10. Ako zmeniť zobrazenie listov na lište, aby sa pri väčšom množstve nezmenšovali?
Opera má štandardne nastavenú lištu listov tak, že sa všetky zobrazia v jednom riadku. Pri otvorení väčšieho počtu okien sa jednotlive listy zmenšujú, strácajú titulku a zostáva im len ikona. Na to, aby sa to tak nedialo a mali ste zobrazenú titulku listu, tak stačí, ak kliknete pravým tlačidlom na lištu listov a zvolíte Prispôsobiť. V riadku Zalamovanie si vyberiete, či sa majú listy zobraziť do jedného riadku so zobrazením extenderu – Zobraziť menu extendra alebo do prehľadných, viacerých riadkov – Zalamovať do viac riadkov.
V tomto menu je možné si vyskúšať, či nebude zaujímavejšie zobraziť lištu s listami na spodnom okraji – Umiestnenie: Dole alebo v prípade, že používate širokouhlý monitor, skúsiť, či sa nevyužije lepšie miesto, zobrazením lišty na ľavej, či na pravej strane. Taktiež sa môžete rozhodnúť, čo sa bude zobrazovať na liste – Štýl: Iba text.
:11. Ako umiestiť lištu s listami pod adresnú lištu (ako iné prehliadače)?
Možno začínajúcich užívateľov Opery prekvapí, že zobrazenie lišty s listami je na rozdiel od iných prehliadačov, nad adresnou lištou a nie opačne. Dôvod je prostý. Opera zobrazuje listy v režime MDI, kedy umožňuje zobraziť viac okien s vlastnou adresnou lištou v jednotnom rozhraní. Na ukážku si môžete vyskúšať kliknúť na ľubovolný list pravým > Usporiadať > a zvoliť si možnosť napríklad Dlaždice vertikálne. V prípade, že máte otvorene dva listy, môžete si takto jednoducho porovnať obsah dvoch stránok, či si zobraziť videoklip v jednom okne a v okne hneď vedľa jeho text, či preklad textu. Nastavenie okien späť obnovíte cez pravý klik na list > Usporiadať > Maximalizovať všetko. Ostatné prehliadače zobrazujú listy v režime TDI, kedy nie je možne zobraziť viac okien, ale vždy len jeden maximalizovaný list.
Prejdime však späť k presunutí lišty listov pod adresnú lištu. Je to možne len, ak si zobrazíte Tlačítkovú lištu cez Zobraziť > Lišty > Tlačítková lišta, ktorá je umiestnená NAD lištou s listami. Následne si z nej odstránite nepotrebne tlačítka, pomocou pravého kliknutia na každé tlačidlo a voľby Odstrániť z lišty. Ďalej, pomocou stlačeného klávesu Shift a ľavého tlačidla si na uvoľnenú Tlačítkovú lištu, popreťahujete tlačítka z Lišty priebehu (navigačné šípky, adresný riadok, domovská ikona, palička na heslá...). Nakoniec si schováte (už nepotrebnú) Lištu priebehu cez Zobraziť > Lišty > Lišta priebehu a odstránite si popisky na Tlačítkovej liste pomocou pravého kliku > Prispôsobiť > Štýl: Len obrázky > Ok
:12. Ako si zobraziť rozšírené informácie pri načítaní stránky?
Možno niekedy potrebujete zistiť, čo práve prehliadač zo stránky načítava, ako rýchlo mu to ide, či koľko objektov mu zostáva ešte načítať a ten malý indikátor v adresnom riadku Vám neposkytuje dostatočne informácie. V tom prípade nie je nič ľahšie, ako kliknúť na ľubovolnú lištu a zvoliť Prispôsobiť. Nachádza sa tam jedna nepatrná položka Priebeh načítania, kde si môžete zvoliť, kde sa rozšírené informácie budú zobrazovať. Teda, či sa zobrazí Pod načítanou stránkou alebo Vo vnútri lišty priebehu.
Po aktivácií Vás bude Opera pri načítavaní stránky informovať o priebehu načítania dokumentu, obrázkov, celej stránky, rýchlosti, dobe načítania a aktuálnom stave.
Tip: Celkom zaujímané môžu byť informácie o veľkosti prenesených dát, pri zobrazení stánky, či priemernej rýchlosti načítania. Na zobrazenie informácií stačí, ak kliknete na ľubovolnú lištu a zvolíte Prispôsobiť, zobrazíte si záložku Tlačidlá a prejdete na riadok Stav. Odtiaľ si môžete presunúť políčko Celkom alebo Rýchlosť na ľubovolnú lištu.
Po načítaní stránky Vás bude políčko Stav informovať o veľkosti prenesených dát na zobrazenie stránky, kde je zaujímavé sledovať, koľko si Opera stiahne dát pri opätovnej návšteve stánky alebo znovu-načítaní. V políčku Rýchlosť budú pre zmenu informácie o priemernej rýchlosti pri načítaní stránky.
:13. Ako otvoriť, či zazáložkovať viac stránok naraz?
Ak potrebujete otvoriť zložku so záložkami, či len ich špecifický výber, tak veľmi dobre nám na to poslúži bočný panel. Ak si na ňom otvoríte panel so záložkami a pomocou tlačidla Zobraziť si vyberiete Viacúrovňové zobrazenie (skúste, či Vám nebude vyhovovať iné zobrazenie), tak je možné pomocou gesta (pravé tlačidlo a pohyb myšky do prava) alebo podržaním klávesy Shift+šípka do prava, rozbaliť všetky zložky so záložkami. Opačným gestom, či klávesovou skratkou, zložky uzavriete.
Pri rozbalených zložkách, si pomocou stlačeného tlačidla Ctrl a kliknutím na záložku, označíte ľubovolnú skupinu odkazov, ktorým na záver výberu, pomocou pravého kliknutia a zobrazeného menu, môžete vybrať spôsob ich otvorenia, či ďalšej práce. Nachádzajú sa tam možnosti otvorenia v nových listoch alebo oknách na popredí, či na pozadí, zobrazenie na Osobnej lište alebo uloženie výberu do súboru. Ak potrebujete otvoriť určitú zložku so špecifickými záložkami, tak stačí na ňu kliknúť pravým tlačidlom a zvoliť otvorenie. Taktiež môžete po označení zložky použiť skratku Shift+Enter na otvorenie všetkých odkazov na popredí alebo Ctrl+Shif+Enter na pozadí. Opera sa Vás spýta, či si prajete skutočne otvoriť X kusov záložiek v zložke.
Na zazáložkovanie všetkých otvorených listov, stačí ak kliknete do panelu so záložkami pravým tlačidlom a zvolíte Pridať všetky stránky do záložiek. Ak si predtým vytvoríte novú zložku pre záložky (pravý klik a Nová zložka) a zároveň ju máte označenú, tak všetky zobrazené listy sa zazáložkujú do nej.
Tip: Ak si potrebujete zoradiť svoje záložky a zložky podľa svojho poradia, tak použite tlačidlo Zobraziť a zvoľte si Poradie definované užívateľom.
Tip 2: Ak by ste potrebovali mať zoznam 10 najčastejšie navštevovaných stránok, tak si kliknite na ľubovolnú lištu pravým tlačidlom myšky a zvoľte Prispôsobiť. Nachádza sa tam Lišta volieb spustenia. Táto lišta sa zobrazí vždy po kliknutí do adresného riadku a okrem domovskej stránky a záložiek, obsahuje aj ikonu Naj 10, kde Opera zoraďuje 10 najčastejšie navštevovaných stránok.
V prípade, že nevyužijete potenciál vyskakujúcej Lišty volieb spustenia, tak je možne si tlačidlo Naj 10 z nej požičať a presunúť na ľubovolnú zobrazenú lištu.
Tip 3: Ak potrebujete, aby sa Vám uložené záložky otvárali vždy do nového listu, tak si zmeňte nastavenie v Ctrl+F12 > Pokročilé voľby > a zrušte zaškrtnutie na riadku Otvárať webové adresy/odkazy a záložky do aktívneho listu > Ok