Vývoj na dvanástej verzii trval takmer rok a preto časť z jej kódu prebrala jej tuniaková sesternica 11.6. Dobrou správou bolo, že tým skrátila čakanie a vyplnila voľné miesto medzi verziami, ale prebrala veľkú časť noviniek, ktoré sa týkali skôr jadra prehliadača, ako funkcií jeho samotného. Na druhú stranu, až také zlé to predsa nebude.
Máme síce už sľubovanú hardvérovú akceleráciu, ale na jej plné nasadenie bez aktivácii v nastavení si ešte musíme chvíľku počkať. Nová a fungujúca je podpora špecifikácie Drag&Drop, funkcie DoNotTrack, či oddelenie behu pluginov od samotného prehliadača a 64-bitová verzia.
Najviditeľnejšou zmenou je podpora tém, čo sú obrázky pod rozhraním prehliadača. Niektorí skalní budú síce namietať, že to nie je až taká úplná novinka, pretože niečím podobným prišla Opera už vo verzii 5.1, kde si užívateľ mohol zvoliť nielen obrázok pod rozhranie, ale aj na plochu pod okna.
Samotná inštalácia tém a aj známych skinov je jednoduchá a funguje na jedno kliknutie. Pribudol grafický ukazovateľ priebehu sťahovania a po aplikácií je možné sa rozhodnúť, či si ju ponecháte alebo si skúsite aplikovať inú. V tipoch a trikoch sme dokonca spomínali rozšírenie, ktoré vám vyrobí tému z ľubovolného obrázku na internete.
Pre témy si Operu zamilujete a to nepotrebujete zmeniť jej cely vzhľad.
Druhou výraznou novinkou je podpora hardvérovej akcelerácie, ktorá odbremeňuje procesor od vykresľovania webového obsahu a na rozdiel od konkurencie aj samotného rozhrania prehliadača. Žiaľ, pre prílišnú hardvérovú odlišnosť jednotlivých grafických zobrazovačov sa podpora dostala len do experimentálnej verzie, kedy je ju možné dodatočne aktivovať.
Samotnú funkčnosť, nefunkčnosť a typ vykresľovača je možné skontrolovať na novej internej opera:gpu stránke.
Keď už píšeme o akcelerácii, tak v ruka v ruke s ňou kráča aj podpora grafickej špecifikácie WebGL, ktorá vznikla na vykresľovanie náročnejšieho internetového obsahu. Zatiaľ je rovnako, ako akcelerácia, deaktivovaná.
WebGl a hardvérová akcelerácia. Budúcnosť náročných internetových stránok.
Zmenu správania zaznamenal aj adresný riadok, ktorý okrem známej indexácie stránok, vďaka ktorej je možné vyhľadať navštívenú stránku aj podľa jej obsahu, tak v súčasnej podobe sa zlepšila možnosť vyhľadávať v adrese stránky. Je to trošku zvláštne, že jediný prehliadač s takmer dokonalým vyhľadávaním v histórií, tak vo vyhľadávaním v URL adresách mierne pokrývkával. Napokon vyskúšajte si navštíviť túto stránku, prejdite si ju zhora na dol a zatvorte ju. Následne si spomeňte na niektorý z programov a zadajte ho do adresného riadku. Objavila sa navštívená stránka v nápovede? Porovnajte výsledok s konkurenciou. Plnú silu indexácie navštívených stránok je si možné využívať na stránke opera:historysearch
Vyhľadávanie v URL odkazoch a aktivácia ikoniek navštívených stránok...
Zlepšenie zaznamenáva aj samotné spúšťanie prehliadača, kedy sa z relácie obnovujú predtým otvorené listy. Vývojári zapracovali na priorite načítavania a tak sa najskôr obnovujú listy, ktoré má užívateľ otvorené na popredí a postupne sa dostáva aj na ostatné. Zmenené bolo aj samotné vykresľovanie jednotlivých stránok, ktoré by malo byť rýchlejšie vďaka zefektívnenia vykresľovania jednotlivých objektov stránky.
Rovnako svižnejšie by malo byť spracovanie a práca na zabezpečených stránkach, či pri overovaní certifikátov.
Novinkou je aj osamostatnenie vykresľovania nainštalovaných pluginov. To by malo priniesť viac stability samotného prehliadača a pád pluginu by nemal mať vplyv na prehliadač. Proces beží vedľa prehliadača v procese s názvom opera_plugin_wrapper.exe.
Keď už píšeme o procesoch, tak nesmieme zabudnúť spomenúť vlákna. Totiž, ďalšou novinkou je interná stránka opera:cpu, kde je možné sledovať zaťaženie procesora a to jednotlivými otvorenými listami, pluginmi, či jadrom prehliadača.
64-bitová Opera bežiaca oddelene od zobrazovaného 32-bitového flashu. A jedna 32-bitová Opera k tomu...
I keď pre majiteľov systémov Linux to nie je nič nové, ale pre väčšinového užívateľa je to novinka. Jedná sa o 64-bitovú verziu prehliadača, ktorá bude odteraz ponúkaná spolu s 32-bitovou na stiahnutie. Pre majiteľov 64-bitových systémov to môže priniesť lepšiu prácu s pamäťou a oproti konkurencií byť vo výhode v tom, že 64-bitová verzia dokáže pracovať aj s 32-bitovými pluginmi. Takže, nie je potrebné sťahovať ich špeciálne verzie.
Medzi nové podporované špecifikácie počítame podporu Drag&drop, CSS3 animácii, webovej kamery a mnohých ďalších, ktoré je možné si vyskúšať na testovacej stránke. Novinkou je aj podpora rodiacej sa špecifikácie Do Not Track.
Malou, ale pozitívnou zmenou prešlo aj okno odosielania správ v poštovom klientovi. To dostalo jednoduchšie a zrozumiteľnejšie menu s možnosťou si pridať, alebo odobrať ďalšie políčka alebo prepnúť sa do odosielania HMTL správ.
Prehľadnejšie nastavenie zobrazených políčok, možnosť definovať predvolený účet a prepnutie do HTML verzie...
Drobnosťou je možnosť prepísať si celého užívateľského agenta a zamaskovať si tak nielen prehliadač (ako to bolo doposiaľ v editácií nastavení stránok), ale aj taký operačný systém. To na adrese: opera:config#UserPrefs|CustomUser-Agent
Pri tejto príležitosti nás napadlo dostať IE do Linuxu cez reťazec: Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0;X11; U; Linux i686; en-US;Trident/5.0)
API rozšírení získali nové špecifikácie pre prácu s listami, oknami a s nimi spojeným zoskupovaním. Na prvé lastovičky, ktoré využívajú túto špecifikáciu sa za krátko pozrieme a už teraz sa tešíme na ďalšie...
Na druhú stranu, smutnými novinkami je ukončená podpora pre Widgety, ktoré sa objavili v Opere 9.0 pred šiestimi rokmi. Taktiež podpora fúzatého hlasového ovládania od IBM, ktorého zrod sa datuje do obdobia Opery 7.3, čo bolo pred ôsmimi rokmi a neposlednom rade, celkom čerstvej a používanej funkcie Opera Unite, ktorá sa objavila v Opere 10.1, pred viac ako dvoma rokmi. Jedným dychom však treba dodať, že netreba smútiť. Totiž, moderné špecifikácie HMTL5 a taktiež už existujúca podpora súčasných dáva voľnú ruku a väčší priestor pre rozšírenie možnosti podporovaných rozšírení. To znamená, že čoskoro sa dočkáme napríklad vlastného servera Unite, pretvoreného do mnoho druhov rozšírení...
:: Opera 12.0 je už dostupná na oficiálnych stránkach, aj s 64-bitovou verziou a taktiež s kompletným zoznamom zmien.
:: OperaPortable 12.0 je dostupná pre tých, ktorí by si radi novú Operu len vyskúšali nezávisle od nainštalovanej verzie.