Pre rôzne reštrikcie mobilných platforiem, ako iOS alebo Android, nieje možné prehliadač ponúkať s pôvodným jadrom Opery a preto sa s ním chce spoločnosť po 10 rokoch rozlúčiť a prejsť na WebKit.
Prvý krát bolo Presto predstavené v Opere 7.0 (začiatok roku 2003) a vývojári bez problémov stíhali sledovať vývoj webových štandardov a prinášali implementácie nových špecifikácií ďaleko pred konkurenciou.
Žiaľ, trend na poli prehliadačov určoval ten najsilnejší člen a ním bol Internet Explorer 6, ktorého vývoj bol na 5 rokov hybernovaný. Príčinou bolo nielen monopolné postavenie a likvidácia konkurencie po zabudovaní prehliadača do systému, ale aj neskoršie súdne riešenia v USA (neskôr aj v Európe), ktoré Microsoft nútili zverejniť svoje riešenia tretím stranám.
Až príchod veľkých hráčov, ako Google, či Apple, dokázalo rozhýbať stojaté vody internetu a ponúknuť najprv alternatívu a neskôr významného hráča v podobe jadra WebKit a internetového prehliadača Google Chrome. V podstate WebKit už ovládol mobilný sektor a vďaka prehliadaču Chrome mu patri aj pätina podielu desktopových prehliadačov.
Pripomeňme si, že aj vývoj WebKitu začal takmer rovnako pred 10 rokmi, kedy spoločnosť Apple prevzala vykresľovacie jadro KHTML a pridala ďalšie funkcie a vlastnosti. V roku 2005 došlo k vydaniu jadra ako Open Source a neskôr, v roku 2007, po spojení s pôvodným KHTML nastalo aj zrýchleniu vývoja.
Takto by mohla dopadnúť konverzia známych riešení (napríklad: Rýchly prístup) Opery v cudzom tele.
Prvé prehliadače Opera s WebKit jadrom budú predstavené na mobilných platformách už tento mesiac, ako Opera ICE a neskôr pribudne aj stolový prehliadač s novým srdcom.
Vývojári v Opere už participujú na vývoji jadra WebKit a zaslali im prvý balík patchov a opráv na zapracovanie.
Šepká sa, že podobný osud čaká aj jadro prehliadača Firefox - Gecko.
Čo to znamená táto zmena pre bežných užívateľov? V prvom rade odpadnú problémy so stránkami (najmä Google službami), zrýchli sa vývoj prehliadača a konečne môžu používať jednotný produkt aj na mobilných platformách.
Na druhú stranu sa stráca časť prehliadača, jeho histórie, jeho definície, pretože to bude zrejme už len prehliadač Chrome, ktorý sa snaží podobať na Operu. A podľa interných informácií, bude zrejme aj značne funkčne ochudobnený...